Aktivitetskalender 2018
 

Aktiviteter arrangerade av Cockerklubbens lokalavdelningar eller huvudstyrelsen.
Maila aktivitet till klubbens webbredaktör »

= uppdaterat

För närmare information om aktivitet - klicka på arrangörens länk!
 
januari | februari | mars | april | maj | juni | juli | augusti | september| oktober | november | december

 

DATUM AKTIVITET & PLATS ARRANGÖR & LÄNK INFO & DOMARE
 
JANUARI - till sidans topp
20 Prova på i Nose Work, Ihrestugan i Ire Sydost avdelning Kursledare: Jennie Persson
28 Cockerpromenad på Gärdet Stockholms avdelning  
28 Cockerpromenad i Gamla Uppsala Upplands avdelning kl:10.00
30 Grundkurs i trimning (tillfälle 1 av 3) Stockholms avdelning  
 
FEBRUARI - till sidans topp
3 Trimkurs, Nybörjare Västras avdelning  
6 Grundkurs i trimning (tillfälle 2 av 3) – 3:e tillfället bestäms senare Stockholms avdelning  
7 Årsmöte, studiefrämjandets lokal, Portalgatan 2, Uppsala Upplands avdelning kl 19.00
8 Föreläsning med Torbjörn Augustinsson, Cockern som jakthund Upplands avdelning  
10 Årsmöte, Ihrestugan i Ire Sydost avdelning  
11 Årsmöte Sydväst avdelning kl. 13.00
22 Årsmöte i Stockholms Cockerklubb Stockholms avdelning  
25 Cockerpromenad Stockholms avdelning  
25 Årsmöte, vuxenskolan i Bjurholm Västerbottens avdelning kl 13.00
27 Årsmöte, Blå Stjärnans Djursjukhus i Göteborg Västras avdelning kl 18.00
 
MARS - till sidans topp
3 Trimkurs, repetitionskurs/fortsättningskurs Västras avdelning  
17 Årsmöte Cockerklubben  
22 Nose Work-träning Stockholms avdelning  
24 Cockerpromenad, Wiks slott Upplands avdelning klockan 10.00
24 Viltspårkurs, Nybörjare Västras avdelning  
25 Cockerpromenad Stockholms avdelning  
APRIL - till sidans topp
8 Viltspårskurs Skanör/Falsterbo Viltspårsförening (startdatum totalt 6 söndagar) Sydväst avdelning  
10 Trimning/pälsvård Stockholms avdelning  
14 CM i utställnig Upplands avdelning Domare Hemlig
14 Trimkurs Ihrestugan i Ire Sydost avdelning  
17 Nose Work-träning Stockholms avdelning  
19 Lydnadskurs, 1(5) tillfällen Stockholms avdelning  
21 Viltspårkurs, Fortsättning Västras avdelning  
22 Temadag Nose Work Upplands avdelning  
24 Ringträning, IFÖ Mörrum Sydost avdelning kl. 18 - 20
24 Trimning/pälsvård Stockholms avdelning  
26 Lydnadskurs, 2(5) tillfällen Stockholms avdelning  
28 Utställningstrimning Ihrestugan i Ire Sydost avdelning Inställd
29 Cockerpromenad Stockholms avdelning  
MAJ - till sidans topp
3 Ringträning, IFÖ Mörrum Sydost avdelning kl. 18 - 20
3 Lydnadskurs,3(5) tillfällen Stockholms avdelning  
6 Cockerpromenad i Västerås Upplands avdelning  
5-6 5-6 maj Jaktkurs för nybörjare Strängnäs
Se annons här »
Cockerklubben Kursledare: Torbjörn Augustinsson
10 Ringträning, IFÖ Mörrum Sydost avdelning kl. 16 - 18
10 Familjedag Järavallen 1 Sydväst avdelning  
13 Inoff utställning Västras avdelning Domare: Tord Lundborg, Kennel Line Sam
15 Ringträning, IFÖ Mörrum Sydost avdelning kl. 18 - 20
15 Temakväll i hårda spår Upplands avdelning  
17 Lydnadskurs, 4(5) tillfällen Stockholms avdelning  
19 Vattenapportering med inriktning mot vattenprov, 3 tillfällen, 19 maj, 31 maj och 2 sep Stockholms avdelning  
20 Cocker Show i Vendel Upplands avdelning Domare: Roxana Opris, Rumänien
24 Lydnadskurs, 5(5) tillfällen Stockholms avdelning  
26 DM i Viltspår  Västras avdelning  
27 Cockerpromenad Stockholms avdelning  
31 Vattenapportering med inriktning mot vattenprov, 3 tillfällen, 19 maj, 31 maj och 2 sep Stockholms avdelning  
31 Cockerpromenad, Brunnsparken, Ronneby Sydost avdelning  
 
JUNI - till sidans topp
2 Temadag personsök Upplands avdelning  
 
JULI - till sidans topp
29 Inoff utställning Landskrona BK/Jyckebo Sydväst avdelning Mrs Daila Rocchi, Kroatien
 
AUGUSTI - till sidans topp
7 Ringträning, IFÖ Mörrum Sydost avdelning kl. 18 - 20
11 BPH Upplands avdelning  
26 Cockerpromenad Stockholms avdelning
26 Vattenapportering med inriktning mot vattenprov, 3 tillfällen, 19 maj, 31 maj och 2 sep Stockholms avdelning  
30 Cockerpromenad, Strandpromenaden, Karlshamn Sydost avdelning  
 
SEPTEMBER - till sidans topp 
1-2 Jaktkurs fortsättning med inriktning mot Nbp B Strängnäs Cockerklubben Kursledare: Torbjörn Augustinsson
4 Ringträning, IFÖ Mörrum Sydost avdelning kl. 18 - 20
4 Ögonlysning Sydväst avdelning Eva Gustafsson kl. 17.00
9 Nybörjarprov A (Nbp A) Strängnäs Cockerklubben Domare Torbjörn Augustinsson
10 Ringträning, IFÖ Mörrum Sydost avdelning kl. 18 - 20
15 CM i Rallylydnad Upplands avdelning  
15 Cocker Show Sydost avdelning Domare: Samantha Gladman, UK, Kennel Chativore
23 Cockerpromenad Stockholms avdelning
30 Nybörjarprov B med KM (Nbp B) Köping Cockerklubben Domare Roger Marklund
 
OKTOBER - till sidans topp
13 Inofficiell utställning för alla raser i Jälla Upplands avdelning  
28 Cockerpromenad Stockholms avdelning
 
NOVEMBER - till sidans topp
25 Cockerpromenad med glöggmingel Stockholms avdelning
 
DECEMBER - till sidans topp
       
 

Reservation för eventuella ändringar


Copyright © Webbmaster & Cocker Spaniel Klubben, enligt Upphovsrättslagen SFS 1960:729
Sidan ses bäst i Explorer 5.0 eller högre, 1024 x 768 bildpunkter och 32-bitars Highcolour
~Syns ingen meny? Bryt dig loss här!~