Utställningsresultat 2018

Reservation för ev. skrivfel och liknande
  

Bedömningsordning »
(fr. o m 2012)
Så går det till på hundutställning »
(fr. o m 2013)
Utställnings- och championatregler »
(fr. o m 2012)

 

Sundsvall skk 2018-04-07
Domare Zorica Blomqvist

Bästa hane

1 Bh BIR CH Haradwater Solar Eclipse äg Susanne Berggren
2 Bh Paisleys For Your Eyes Only Cert äg Ann Christin Nyman
3 Bh BIR vet CH Ozzie Black Petrs äg: Ann Christin Nyman
4 Bh Lahdoeline Spotted Spot R-cert äg Anna Låhdö

Bästa tik

1 Bt BIM Tans & Tins Peggy Sue Cert äg Stina Yron Lund
2 Bt CH Zahircocker Dream Team Ginger Ale äg Madelené Ljungkvist
3 Bt Paisley's Black Diamond R-cert äg Ann Christin Nyman
4 Bt Tans & Tins Princess Pansy äg Stina Yron Lund

BIR valp Paisley's Handsome Brad äg Ann Christin Nyman
BIR vet CH Ozzie Black Petrs äg: Ann Christin Nyman

Till sidans topp
Kungsbacka 2018-04-07
Domare: Annelie Karlsson

Bästa hane

1 Bh BIM Ch Line Sam Xellent Taste äg: Tord Lundborg Zaar
2 bh Cert Art-Wave's Croque Monsieur äg:Jens Karlsson
3 bh Ch Backhills Living The Dream äg: Anette Wester Nyman
4 bh Ch Allert's Grace Land äg:
R-cert Wavecather Divine Delight äg Anne Gunnarsson

Bästa tik

1 Bt BIR BIS-2 Ch Art-Wave's Madame Muffins äg Jens Karlsson
2 Bt Cert Cockmix Save Me äg: Agnetha Franzén
3 Bt Ch Wavecather Euphoric Bubbles äg: Anne Gunnarsson
4 Bt Ch Line Sam Such Fun, BIR-BIS Veteran äg: Camilla Benon
R-cert Perchwater Queen Of Dreams äg: Frida Ankersson

BIR-valp I Strawberry Line's Taste Of O'boy äg: Rosa Garpe
BIR-valp II BIS-3 Perchwater Sweet'N'Salty äg: Frida Ankersson
BIR-uppfödare Wavecather äg: Anne Gunnarsson

Till sidans topp
Malmö 2018-04-01
Domare: WALSH STEPHANIE, 25 (hanar) + 40 (tikar)

Bästa hane

1 BIM CERT CHAMPIONAT Backhills Living The Dream
2 R-CERT Wavecatcher Ready To Rock
3 R-CACIB Oakbeach Make Harrys Go Bom-Bom
4 Oakbeach It's Easy To Remember Bim veteran

Bästa tik

1 BIR CACIB Ch Wavecatcher Euphoric Bubbles
2 CERT R-CACIB Manaca's Milk Of The Poppy
3 R-CERT Wavecatcher Rock Til You'll Drop
4 Oakbeach Dream's Come True

BIR BIS-2 valp Oakbeach Follow Me To The Top
BIR veteran Oakbeach Dream's Come True
BIR BIS-2 Uppfödargrupp: Wavecatcher
BIR BIS Avel: Wavecatcher Magic Euphoria

Till sidans topp
Högbo SSRK 2018-03-25
Domare Therese Johansson, 7 (hanar) + 14 (tikar)

Bästa hane

BIR Ch Ozzie Black Petrs, ägare Ann Christin Nyman
2bh Ch Haradwater Solar Eclipse, äg Susanne Berggren
3 bh Ch Westridge Sweet´n Spicy, äg Monica Riscoll
4 bh Ch Barecho Flower Power, äg Lotta Franlesjö
Cert Championat Della Fiuma Hot Stuff, äg Monica Riscoll
R-cert Highlighters Worth The Wait, äg Madeleine Ljungkvist

Bästa tik

BIM Cert Paisley´s Black Diamond, äg Ann Christin Nyman
2 bt R-cert Manaca´s Halleluja Moment, äg Monica Forsander
3 bt Flashdance You Are My Sunshine, äg Susanne Berggren
4 bt Ch Art-Wave´s Happy Anniversery, äg Magdalena Hallström

BIR valp I Manaca´s Got Stamina, äg Monica Forsander
BIR valp II Wavecatcher Rock Till You'll Rock, äg Susanne Melander och Anne Gunnarsson
BIR veteran BIS-4 BIS veteran Ch Ozzie Black Petrs, ägare Ann Christin Nyman
BIM veteran Ch Art-Wave´s Happy Anniversery, äg Magdalena Hallström

Till sidans topp
SSRK Mjölby 4 mars 2018
Domare Gudrun Brunnström. 34 deltagande

Bästa hane

1. BIM Ch Line Sam Xellent Taste äg: Tord Lundborg Zaar
2. Cert Backhills Backhills Living the Dream, ägare Anette Wester
3. Reserv CERT Wavecather Devine Delight äg: Anne Gunnarsson
4. Backhills James Dean äg: Karin och Britt-Marie Staaf

Bästa tik

1. BIR BIS-3 Ch Wavecather Euphoric Bubbles äg: Anne Gunnarsson
2. Ch Wavecather Miss Vera Wang äg: Åsa Bengtsson
3. Travis Wood Spirit äg: Karin och Britt-Marie Staaf
4. Reserv CERT Occis We Pretend äg: Brita Dafgård

Veteran BIR BIS-2 Ch Line Sam Such Fun äg: Camilla Benon
Valp 1 BIR BIS-2 Allerts Snow Man äg: Carolne Andrén
Valp 2 BIR BIS Wavecather Ready to Rock äg: Anne Gunnarsson
Uppfödargrupp BIR BIS Wavecather äg: Anne Gunnarsson

Till sidans topp
KUMLA 2018-01-20
Domare SAUGE JAN ROGER, 17 (hanar) + 23 (tikar)

Bästa hane

1. BIR BIS-2 Ch Line Sam Xellent Taste äg: Tord Lundborg Zaar
2. Ch Merry Cocktails Xenon äg: Sandra Svensson
3. CERT Championat  Midnight Train’s Bon Jovi äg: Frida Ankersson
4. R-CERT Paisley's Four Your Eyes Only äg: Ann-Christine Nyman

Bästa tik

1. BIM BIM/BIS-3 Ch Westridge Cherise the Day äg: Leni Meurling
2. CERT CHAMPIONAT Ch Trismatos Brienne of Tarth  äg: Trine Svartås, Norge
3. Ch Line Sam Such Fun äg: Camilla Benon
4. ReservCERT Line Sam Xlusive Design äg: Tord Lundborg Zaar

Veteran BIR BIS-3 Ch Westridge Sweet´n Spicey äg: Monica Riscoll
Valp 1 BIR BIS-3 Perchwater Sweet ‘n Salty äg: Frida Ankersson
Valp 2 BIR BIS-3 Cocker ’n Pals Endless Summer äg: Ylwa Rifve
Avelsgrupp BIR BIS Ch Westridge Sweet´n Spicey äg: Monica Riscoll
Uppfödargrupp BIR BIS-2 Line Sam, Tord Lundborg Zaar

Till sidans topp
GÖTEBORG INT 2018-01-05
Domare PAULSEN VIBEKE, 11 (hanar) + 20 (tikar)

Bästa hane
1. BIM CERT Backhills Living The Dream Wester Anette
2. R-CERT Art-Wave's Croque Monsieur
3. Allert's Grace Land Blixt Ingvar
4.

Bästa tik
1. BIR CACIB Wavecatcher Miss Vera Wang Bengtsson Åsa
2. CERT Wavecatcher Notable Daiquiri Gunnarsson Anne
3. R-CERT R-CACIB Occis We Pretend Dafgård Britta
4. Art-Wave's Madame Muffins Karlsson Jens

Till sidans topp
GÖTEBORG 2018-01-04
Domare , (hanar) + (tikar)
Bästa hane
1. BIM, CERT, NORDIC Backhills Living The Dream
2. R-CERT, R-NORDIC Midnight Train’s Bon Jovi
3. Westdreams First Design
4 Ch Perchwater Like A Perfect Dream

Bästa tik
1. BIR, CERT, NORDIC Giggs Anniversary Gift
2. R-NORDIC Ch Oakbeach Isn’t She Lovely
3. R-CERT Puppy Dream’s Jane Cox
4. Suncox Dressed Up For Date
Till sidans topp
 

Resultat 2017  


Copyright © Webbmaster & Cocker Spaniel Klubben. enligt Upphovsrättslagen SFS 1960:729
Sidan ses bäst i Explorer 5.0 eller högre. 1024 x 768 bildpunkter och 32-bitars Highcolour
~Syns ingen meny? Bryt dig loss här!~