Utställningsresultat

Här presenteras resultat från svenska utställningar under året med foto på BIR och BIM från SKK, SSRK och Cocker Spanielklubben.

Resultat från tidigare år: 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002

Skicka in resultat med uppgifter enligt nedan och helst med foto på BIR/BIM. Tack! Utan din hjälp kan inte resultaten redovisas ♥
Vänligen respektera att foton ej ska vara märkta med kennelnamn e dyl som kan uppfattas som reklam. Fotograf får namnges på ett diskret sätt.

2019

SKK Vännäs 2019-06-16
Domare: Leif Lehman Jörgensen

Antal: 2 valpar + 10 vuxna

 

Bästa hane
  1. BIM Cert BIS junior Margate Wizard For Hire, äg Ulla-Stina Eriksson
  2. r-cert Geltmans Spectre äg Sofia Salomonsson
  3. SEU(U)CH NO UCH Paisley´s For Your Eyes Only äg Ann-Christin Nyman

Bästa tik

  1. BIR DK V-18 NORDUCH Paisley´s Black Diamond äg Ann-Christin Nyman
  2. cert Woodmore´s Cheri ägMarie Edin
  3. CH Art-Wave´s Mud Stuffing äg Jane Jarefors
  4. r-certHäljans Dancing On My Own äg Jane Jarefors

BIR valp Paisley´s Amazing Star äg Jeanette Channo Isaksson

 

SKK Leksand 2019-06-15
Domare: Kitty Sjong, Danmark

Antal: 15 vuxna

 

Bästa hane

1 BIM SEU(u)CH Highlighters Worth The Wait äg Madelene Ljungkvist
2 SEU(u)CH SE VCH Westridge Sweet’n Spicey äg Monica Riscoll
3 SEU(u)CH Northworth Timberman äg Ann Hallgren
4 SEU(u)CH Della Flumana Hot Stuff äg Monica Riscoll
Cert SE JV-19 Odysseus de L’Orme A Lieue äg Gunilla Eriksson

 

Bästa tik

1 BiR C.I.E DK CH(U) EE CH LV CH NO JV-16 SEU(u)CH Occis Just For You äg Catharina Fredriksson
2 Cert Westridge Bubble Pop äg Monica Riscoll
3 R-Cert Occis Flip A Coin äg Catharina Fredriksson
4 Maincrew Order From Mama äg Anna Löwegren

 

SKK Stoxa Märsta 2019-06-08
Domare: Jussi Liimatainen

Antal:

 

Bästa hane

BIR Cert JWW-18 Napoleon Of Merrily

Bästa tik

 

BIM Cert Dancing Feet´s Proud Mary

Cockerklubben Kungsbacka 2019-06-02
Domare: Helle Dan

Antal: 2 valpar + 20 vuxna

 

Bästa hane
  1. SE U(u) CH Wavecatcher Promising Star, ägare: Anne Gunnarsson
  2. SE U(u) CH Paisley´s For Your Eyes Only, ägare: Ann- Christine & Lasse Nyman
  3. Line Sam Gaze For Hugs, ägare: Tord Lundborg Zaar
  4. NORD UCH Backhills Living The Dream, ägare: Anette Westher

Bästa tik

  1. SE U(u) CH DKV-18 Paisley´s Black Diamond, ägare: Ann-Christine & Lasse Nyman
  2. SE U(u)CH Line Sam Good Looking, ägare: Tord Lundborg Zaar
  3. Line Sam Glimmering Look, ägare: Tord Lundborg Zaar
  4. SE U(u)CH Cockmix Save Me, ägare: Agnetha Franzén

BIS valp Allert´s Undercover Boss, äg: Emelie Lüning
BIS junior Sjösvängens Önskedröm, äg: Annis Lindberg
BIS unghund Line Sam Gaze for Hugs äg: Tord Lundborg Zaar
BIS veteran SEU(U)CH Line Sam Good Looking äg: Tord Lundborg Zaar
BIS uppfödargrupp kennel Line Sam äg: Tord Lundborg Zaar

SKK Norrköping 2019-06-01
Domare: Johan Andersson

Antal: 13 + 14

 

Bästa hane
  1. BIR BIG-3 SEU(U)CH NUCH Paisley´s For Your Eyes Only äg Ann Christin Nyman
  2. SEU(U)CH Perchwater Follow Your Dream äg Madeleine Ivarsson
  3. Cert Perchwater Happy Dreams äg Cecilia Eriksson
  4. R-cert Line Sam Gaze For Hugs äg Tord Lundborg Zaar

Bästa tik

  1. BIM SEU(U)CH Ch Manaca´s Double Dream äg Sandra och Bodil Svensson
  2. SEU(U)CH Line Sam Good Looking äg Tord Lundborg Zaar
  3. Cert Line Sam Amusing Astrid äg Tord Lundborg Zaar
  4. NORDUCH DK V18 Paisley´s Black Diamond äg Ann Christin Nyman

R-cert Line Sam Appealing Girl äg Tord Lundborg Zaar

Bästa valp Westerner Organza  äg Katarina Rodell
Bästa veteran SEU(U)CH Line Sam Good Looking äg Tord Lundborg Zaar
Bästa uppfödargrupp Kennel Line Sam äg Tord Lundborg Zaar

 

Cockerklubben Uppland 2019-05-26
Domare: Kerstin Henriksson

Antal: 6 valpar, 14 hanar, 17 tikar

 
 
Bästa hane

BIS SE U(U)CH SE VCH Westridge Sweet’n Spicey äg: Monica Riscoll

  1. SE U(U)CH Westridge Casino Royal äg: Monica Riscoll
  2. EE CH LT CH LV CH SE U(U)CH Cockernest Cactus äg: Katarina Rondell &. Pernilla Blesin
  3. JWW-18 Napoleon Of Merrily äg: Karoline Djerf & Monica Forsander

Bästa tik

BIS-R C.I.E. NO UCH SE U(U)CH SE VCH SE V-17 VDH CH VWW-18 WW-17 Manaca’s Like It Or Not äg: Monica Forsander

  1. Tans & Tins Princess Pansy äg: Stina Yron Lund
  2. SE U(U)CH Honeywater’s Clean Sweep äg: Karoline Djerf
  3. Westridge Bubble Pop äg: Monica Riscoll
 

BIS VALP
Pearldrops Taste Of Chocolate äg: Magdalena Hallström
BIS JUNOIR
Lahdoeline Hashtag Justsavin äg: Ellen Batsis
BIS UNGHUND
JWW-18 Napoleon Of Merrily äg: Karoline Djerf & Monica Forsander
BIS VETERAN
SE U(U)CH SE VCH Westridge Sweet’n Spicey äg: Monica Riscoll
BIS AVELSKLASS
SE U(U)CH Della Fiumana Hot Stuff äg: Monica Riscoll
BIS UPPFÖDARKLASS
Kennel Westridge, Monica Riscoll

 

SKK Piteå 2019-05-26
Domare: Tarmo Viirtelä

Antal: 5

 
 
Bästa hane
  1. BIR Cert championat MARGATE DOUBLE ACTION äg Kirsi Söderström Finland
  2. R-cert BARKTOWN’S CRAZY FRANZ, äg ?

Bästa tik

 1. BIM cert USEMADE YIPPEE IM HERE NOW äg Ulla-Stina Eriksson
2. R-cert PUTTIFAR CLICK AND CASH äg Ewa Vikermo Rajala

 

SKK Gimo 2019-05-25
Domare:  Viktoria Jensdottir

Antal:  14 hanar, 19 tikar

 
 
Bästa hane
  1. BIR nordic cert WESTRIDGE CASINO ROYAL
  2. r-nordic cert NORTHWORTH TIMBERMAN
  3. cert, championat MANACA’S JUMP THEY SAY 
  4. WESTRIDGE SWEET’N SPICEY

Bästa tik

  1. BIM nordic cert OCCIS JUST FOR YOU
  2. cert, r-nordic certWESTRIDGE SMASHIN’ PUMPKIN 2
  3. CH HONEYWATER’S CLEAN SWEEP
  4. r-cert MANACA’S RUMOUR HAS IT 
 
SKK Hässleholm 2019-05-19
Domare: Ivan Vasiljevic 

Antal: 

 

Bästa hane
  1. BIR cert Nordic cert SEJV-18 Wavecatcher Ready To Rock ägare: Anne Gunnarsson

  2.  BH r- Nordic cert Backhill’s Living The Dream Ägare: Anette Wester

  3. r-cert Paisley’s Catch The Cash Ägare: ?

  4. Line Sam Gaze For Hugs Ägare: Tord Lundborg Zaar

Bästa tik

 

  1. BIM Nordic cert, CIE NORDUCH VDH CH NOJV-11 SEV-14 Wavecatcher Summertime Bluepearl ägare: Anne Gunnarsson
  2. Cert r-Nordic cert Line Sam Appealing Penny Ägare: Tord Lundborg Zaar
  3. r-CERT Puppy Dreams Charlotte Bellamy Ägare: Katarina Dehman
  4. Line Sam Good Looking Ägare: Tord Lundborg Zaar

BIR veteran CH Wavecatcher Summertime Bluepearl ägare: Anne Gunnarsson

BIM veteran Barecho Flower Power Ägare: Frankesjö

BIR valp: Allert’s Ultra Light

BIR Uppf och BIS-4 Wavecatcher

BIR o BIS-2 avelsgrupp CH Wavecatcher Magic Euphoria

 

SSRK Östersund 2019-05-19
Domare: Lena Rollmar

Antal: 

 
 
Bästa hane
  1. cert, Championat, BIR Paisley´s For Your Eyes Only, äg Ann-Christin Nyman
  2.  Ar-Ha-Bo´s Ragnar, äg Elin Larsen

Bästa tik

  1. cert, Championat, BIM DK V-18 Paisley´s Black Diamond, äg Ann-Christin Nyman
  2. SE U (U) CH Art-Wave´s Mud Stuffing, äg Jane Jarefors
 

BIR valp Paisley´s Secret Mission, äg Leonora Mårell
BIR veteran Ar-Ha-Bo´s Ragnar, äg Elin Larsen

 

CSK Västerbotten 2019-05-18
Domare: Gittan Mikaelsson Kennel Joinmi

Antal: 11 vuxna

 

 
Bästa hane
 
  1. BIS MULTICH OZZIE BLACK PETRS äg A-C NYMAN
  2. MARGATE WIZARD FOR HIRE äg U-S Eriksson
  3. USEMADE CHEEK TO CHEEK äg I Erlingsson

Bästa tik

  1. BIM SE(U)CH ARTWAVE`S MUD STUFFING äg J Jarefors
  2. HÄLJANS DANCING OM MY OWN äg J Jarefors
  3. USEMADE YIPPEE I`M HERE NOW äg U-S Eriksson
  4. MARGATE TEACHES PET äg A-C NYMAN
 

BIR valp1 PAISLEYS DRAMA QUEEN äg A-C Nyman
BIR VETERAN MULTICH OZZIE BLACK PETRS äg A-C NYMAN

 

SKK Lidköping 2019-05-12
Domare: Benny Blid von Schedvin

Antal: 3 valpar + 11 vuxna

 
 
Bästa hane
 
1. BIR cert Nordic Cert Wavecatcher Ready To Rock ägare: Anne Gunnarsson
2. res Nordic cert CH Midnight Train’s Bon Jovi ägare: Frida Ankerson
3. CH Backhills Living The Dream ägare: Anette Wester
4. CH Wavecatcher Divine Delight

 

Bästa tik

1. BIM Nordic cert CH Wavecatcher Miss Vera Wang ägare: Åsa Bengtsson
2. Cert Championat res Nordic cert Wavecatcher Notable Daiquiri ägare: Anne Gunnarsson/ Åsa Bengtsson
3. res cert Perchwater Happy Queen ägare: Frida Ankerson
4. Wavecatcher Rock Til You’ll Drop ägare: Anne Gunnarsson/ Susanne Melander
 
Bir valp Witiwi’s Sunflower ägare: Åsa Bengtsson
Bim valp Maidenfields Breaking Bad ägare: Malena Markl’en
Bästa veteran CH Wavecatcher Promising Star ägare: Anne Gunnarsson
Bästa uppfödargrupp och BIS kennel Wavecatcher

 

SSRK Ulriksdal 2019-05-11
Domare: Elaine Thomas

Antal: 5 valpar + 33 vuxna

 
 
Bästa hane
  1. BIR Ch. Merry Cocktails Xenon
  2. Cert Cocker´n Pals In The Summertime
  3. r-cert Odysseus de LÓrme A Lieue
  4. Merry Cocktails Cromford
 

Bästa tik

  1. BIM, cert Wiggedalens Camille
  2. r-cert Manaca´s Heaven´s To Betsy
  3. JWW-18 Manaca´s Something New
  4. Westridge Bubble Pop

Merry Cocktails Cromford CK, BIR-veteran

Valpklass 2 Blessed By Love I Will Be HP, BIR-valp

 
 

 

SSRK Roma 2019-05-05
Domare: Tarja Hovila, Finland

Antal: 27 vuxna + 2 valpar

 
Bästa hane
  1. BIR SE U(U)CH Lahdoeline Spotted Spot äg Anna Låhdö
  2. Cert Line Sam Amusing Albert äg Tord Lundborg Zaar
  3. SE U(U)CH SE VCH Manaca’s Luck Of The Irish äg Monica Forsander
  4. R-cert Line Sam Gaze For Hugs äg Tord Lundborg Zaar

Bästa tik

  1. Cert BIM JWW-18 Manaca’s Something New äg Monica Forsander
  2. SE U(U)CH Line Sam Amazing Hug äg Tord Lundborg Zaar
  3. R-cert SE V-18 Charbonnel Design N’Blue äg Monica Forsander
  4. SE U(U)CH Line Sam Good Looking äg Tord Lundborg Zaar

Bästa valp BIS-3 Pearldrops Chocolate Dream äg Annika Varbäck
Bästa veteran BIS-2 SE U(U)CH Line Sam Good Looking äg Tord Lundborg Zaar
Bästa uppfödargrupp BIS-3 Line Sam äg Tord Lundborg Zaar

 

SSRK Roma 2019-05-04
Domare: Marjo Jaakkola, Finland

Antal: 26 vuxna + 2 valpar

 
Bästa hane
  1. Cert BIM Line Sam Amusing Albert äg Tord Lundborg Zaar
  2. SE U(U)CH Lahdoeline Spotted Spot äg Anna Låhdö
  3. R-cert Line Sam Gaze For Hugs äg Tord Lundborg Zaar
  4. Manaca’s In A Special Way äg Ulrika Lundström Persson

Bästa tik

  1. Cert BIR SE JV-19 Manaca’s Rumour Has It äg Monica Forsander
  2. SE U(U)CH Line Sam Good Looking äg Tord Lundborg Zaar
  3. SE U(U)CH Line Sam Amazing Hug äg Tord Lundborg Zaar
  4. R- cert SE V-18 Charbonnel Design N’Blue äg Monica Forsander

Bästa valp BIS-2 Polly Bridge First Copyright äg Anna Låhdö
Bästa veteran BIS-2 SE U(U)CH Line Sam Good Looking äg Tord Lundborg Zaar
Bästa uppfödargrupp BIS-3 Line Sam äg Tord Lundborg Zaar

 

SKK Västerås 2019-04-28
Domare: Roxana Opris
 
Bästa hane
  1. BIM Ch Ozzie Black Petrs, äg Ann-Christine och Lasse Nyman
  2. Cert Cockernest Beautiful Dream äg Pernilla Blesin och Katarina Rodell
  3. Ch Merry Cocktails Xenon äg Sandra och Bodil Svensson
  4. Res-Cert Merry Cocktails Yoel äg Petra Funke

Bästa tik

  1. Cert, Championat, BIR, BIG 1 BIS 4 Manaca´s Double Dreams äg Sandra och Bodil Svensson
  2. Res-Cert SE V-18 Charbonnel Design N´Blue äg Monica Forsander
  3. Ch Honeywaters Clean Sweep äg Karoline Djerf
  4. Ch Line Sam Amazing Hug äg Tord Lundborg Zaar

Bästa valp I Will Be Blessed By Your Love  äg Ylwa Rifve
BIR VETERAN: Ch Ozzie Black Petrs äg Ann-Christine och Lasse Nyman
Bästa uppfödagrupp Kennel Merry Cocktails äg Ann-Kristin Olsson

 

SSRK Kungsbacka 2019-04-07
Domare: Rune Brunberg Johansen

Antal: 6 valpar + 27 vuxna

 

 
Bästa hane

1 BIM CH Perchwater Follow Your Dream äg Madeleine Ivarsson
2 CH Wavecatcher Promising Star äg: Anne Gunnarsson
3 CH Wavecatcher Devine Delight äg: Anne Gunnarsson
4 Cert Line Sam Gaze for Hugs äg: Tord Lundborg Zaar
R-cert Wavecatchers Ready to Rock äg: Anne Gunnarsson

Bästa tik

1 BIR Ch Line Sam Goood Looking äg: Tord Lundborg Zaar 
2 Ch Wavecatchers Miss Vera Wang äg: Åsa Bengtsson
3 CH Wavecatcher Summertime Bluepearl äg: Anne Gunnarsson
4 Cert Perchwater Happy Queen äg: Frida Ankerson
R-cert Perchwater Queen of Dreams äg: Frida Ankerson

Valp I BIS-4 Line Sam Addicted To Tan äg: Tord Lundborg Zaar 
Valp II Westdreams Heartdream äg: Angelica Mansfield
BIR veteran CH Wavecatcher Promising Star äg: Anne Gunnarsson
BIS Uppfödargrupp Wavecatcher äg: Anne Gunnarsson
BIS Avelgrupp Midnight Train’s Bon Jovi äg: Frida Ankerson

 

 

SKK Malmö 2019-03-30
Domare: Tord Lundborg Zaar

Antal: 3 valpar + 58 vuxna

 
 
Bästa hane

1 BIR, BIG-3 CH Dan-L’s What Dreams are Made of äg Helle Dan, Danmark 
2 CH Perchwater Follow Your Dream äg Madeleine Ivarsson
3 Cert, Championat Oakbeach Faithful as a Dragonheart äg Maria Ekstrand 
4 CH Wavecatcher Promising Star äg Anne Gunnarsson 
r-cert Cockergold The Game of Life äg Lotte Christiansen, Danmark

 

Bästa tik

1 BIM Cert Bright Dreams Tumbling Dice äg Ann-Christin Mälberg 
2 Ch Travis Wood Spirit äg Karin Staaf
3 R-cert Allerts Rose Garden äg Marina Aspelin
4 CH Wavecatcher Summertime Bluepearl äg Anne Gunnarsson

BIR Valp Occis We Can Work it Out äg Britta Dafgård 
BIR BIS-3 veteran CH Wavecatcher Promising Star äg Anne Gunnarsson
BIR Uppfödargrupp Oakbeach äg Maria Ekstrand
BIR BIS Avelgrupp CH Wavecatcher Magic Euphoria äg Anne Gunnarsson

 
SSRK Högbo 2019-03-24
Domare: Arja Koskelo, Finland

Antal: 7 valpar + 32 vuxna

 
 
Bästa hane

BIM Ch Della Fiumana Hot Stuff äg: Monica Riscoll 
2 Cert CHAMPIONAT Highlighters Worth The Wait äg: Madelene Ljungkvist 
3 R-cert Apelhöjdens Kisses Of Fire äg: Manuela Hartman Johansson 
4 JWW-18 Napoleon Of Merrily äg: Karoline Djerf & Monica Forsander

 

Bästa tik

BIR Ch Joinmi Pretty and Proud äg: Birgitta Mikaelsson 
2 Ch Line Sam Amazing Hug äg: Tord Lundborg Zaar 
3 Cert Westridge Bubble Pop äg: Monica Riscoll 
4 R-cert Westridge Smashin’Pumpkin äg: Monica Riscoll

 

BIS-2 valp I Line Sam Addicted To Tan äg: Tord Lundborg Zaar 
BIS-2 Valp II Line Sam Appealing Penny äg: Tord Lundborg Zaar 
BIS-2 Junior Westridge Smashin’Pumpkin äg: Monica Riscoll 
BIS-3 Veteran Manaca’s She Is Rising äg: Chatarina Henriksson

 
SSRK Mjölby 2019-02-02
Domare: Nina Karlsdotter

Antal: 12 valpar + 31 vuxna

 
 
Bästa hane
BIR CH Backhills Living the Dream
BH-2 CH Line Sam Anniversary King
BH-3 cert Sjösvängens Önskedröm
BH-4 R-cert Hitch-Cock’s Devils Helmet
 

Bästa tik

BIM Cert Line Sam Xclusive Design
BT-2, R-cert Allert’s Rose Garden
BT-3 Wavecatcher Rock til You’ll Drop
BT-4 CH Line Sam Good Looking
 
BIR-valp 1 Line Sam Appealing Girl
BIR-valp 2 Merry Cocktails Creme de la Creme
BIR-veteran CH Manaca’s It’s in His Kiss
 
SSRK Kumla 2019-01-19
Domare: Maritha Östlund Holmsten

Antal: 12 valpar + 39 vuxna

 
Bästa hane
BIM cert Highlighters Worth the Wait
BH-2, R-cert: Napoleon of Merrily
BH-3, CH Lahdoeline Spotted Spot
BH-4, CH Manaca’s Luck of the Irish
 

Bästa tik

BIR, cert Manaca’s Double Dreams
BT-2, Charbonnel Design N’Blue
BT-3, Backhills Just Awesome
BT-4 CH Honeywater’s Clean Sweep
 
BIR-valp 1: Polly Bridge First Copyright
BIR-valp 2: Manaca’s Who’s That Girl
BIR-veteran: CH Manaca’s Luck of the Irish
 
SKK Göteborg 2019-01-06
Domare: Michael Kristensen, Danmark

Antal: 39 vuxna

 
 
Bästa hane
BIM CACIB Ch Backhills Living The Dream
CERT R-CACIB Wavecatcher Ready To Rock
Ch Oakbeach Make Hearts Go Bom-Bom
Ch Turtle Dove’s Mercury
R-CERT Glenayden Copyright
 
Bästa tik
BIR CERT Perchwater Happy Queen
CACIB Ch Turtle Dove’s Kind And Friendly
R-CACIB Ch Allert’s Jasmina
Ch Line Sam Amazing Hug
R-CERT Allert’s Rose Garden
 
SKK Göteborg 2019-01-05
Domare: Maria Ceccarelli, Italien
 
Bästa hane
BIR NORDCERT Ch Oakbeach Make Harts Go Bom-Bom, NORDC
2. CERT championat  r-nordcertTurtle Dove’s Mercury
3. Ch Backhills Living The Dream
4. r-cert Cockernest Beautiful Dream
 
Bästa tik
BIM  NORDCERT Ch Cockmix Save Me
2. CERT, r-nordc Vita Hotellets Lilla Svarta
3. Ch Turtle Dove’s Kind And Friendly 
4. r-cert Allert’s Rosé Garden
 

Pin It on Pinterest

Shares