Utställningsresultat

Här presenteras resultat från svenska utställningar under året med foto på BIR och BIM från SKK, SSRK och Cocker Spanielklubben.

Resultat från tidigare år: 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002

Skicka in resultat med uppgifter enligt nedan och helst med foto på BIR/BIM. Tack! Utan din hjälp kan inte resultaten redovisas ♥
Vänligen respektera att foton ej ska vara märkta med kennelnamn e dyl som kan uppfattas som reklam. Fotograf får namnges på ett diskret sätt.

2018

SKK Gimo 2018-09-09
Domare:
Bästa hane
1. BIR SEU(U)CH Northworth Timberman, ägare Ann Hallgren
2.  SEU(U)CH Lahdoline Spotted Spot, ägare Anna Låhdö
3. cert  Napoleon of Merrily, ägare Karoline Djerf och Monica Forsander.
4. reserv- Cert Apelhöjdens Kosmic Swing, ägare Gunilla eriksson

Bästa tik

1. BIM cert Backhills Fair Game ägare Anna Låhdö
2. reserv cert Northworth Me and the moon, ägare Petra Funke
3. C.I.E NO uch SEU(U)CH WW-17 Manaca´s Like it or not ägare Monica Forsander
4. SEU(U)CH Joinmi Pretty and Proud ägare Gittan Mikaelsson
SSRK Karlsborg 2018-09-02
Domare:  Sjoerd Jobse
23 vuxna
Bästa hane
1. BIR SE U(U)CH, DK CH(U) Backhills Living The Dream
2. Cert LV CH Sjösvängens August
3. R-cert Westridge Casino Royal
4. Wavecatcher Ready To Rock

Bästa tik
1. BIM SE U(U)CH, DK CH(U) Wavecatcher Miss Vera Wang
2. C.I.E NO JV-11 NORD UCH SE V-14 VDH CH Wavecatcher Summertime Bluepearl
3. SE U(U)CH Westridge Cherish The Day
4. Cert Wavecatcher Notable Dynamite

SSRK Vännäs 2018-09-02
Domare: Ola Eriksson
Bästa hane

1 Cert BIM Paisley´s For Your Eyes Only, äg Ann-Christin Nyman
2 bh Woodmore´s Baccardi

Bästa tik

1 Cert, BIR, BIS Paisley´s Black Diamond, äg Ann-Christin Nyman
2 R-cert Manaca´s Double Likes, äg Ann-Christin Björk
3 Usemade Yippie I´m Here Now, äg Ulla-Stina Eriksson
4 Debbie´s Ever Dream, äg Eva Wikermo Rajala

SKK Öland 1 september
Domare: Maritha Östlund-Holmsten
20 (hanar) + 23 (tikar)
Bästa hane

1. BIM cert EE CH LV CH VDH CH Cockernest Wishful Dream, VS, äg Pernilla Blesin
2. SE U(U)CH Coxica’s Patience Of An Angel, BLR, äg Annica Modigh
3. Haradwater Lord Of The Dance, BLR, äg Maria Herbst
4. SE U(U)CH Suncox Magic Boom Box, BLR, äg Marina Aspelin

Bästa tik

1. BIR cert Manaca’s Double Dreams, R, äg Sandra Svensson
2. SE U(U)CH Line Sam Amazing Hug, BLT, äg Tord Lundborg Zaar
3. R-CERT Allert’s Rose Garden, BLR, äg Marina Aspelin
4. SE U(U)CH Line Sam Absolute Silk, S, äg Pernilla Blesin

Bästa valp, BIS-2 Line Sam Glimmering Look, S äg Tord Lundborg Zaar
Bästa junior EE CH LV CH VDH CH Cockernest Wishful Dream, VS, äg Pernilla Blesin
Bästa veteran SE U(U)CH Line Sam Absolute Silk, S, äg Pernilla Blesin
Bästa uppfödargrupp, BIS-2 Line Sam, äg Tord Lundborg Zaar

SKK Backamo 2018-08-26
Domare: Liz-Beth  C Liljeqvist

10 hanar + 13 tikar

Bästa hane

1. BIR BIG2 CH Midnight Train’s Bon Jovi, BLR, äg Frida Ankersson
2. Ch Backhills Living The Dream, BLR, äg Anette Wester
3. CH Wavecatcher Divine Deligth, BLR, äg Anne Gunnarsson
4. Ch Line Sam Xellent Taste, S, äg Tord Lundborg Zaar
Oplac Cert Cockmix Just One Heart BLR, äg Annika Alling Andersen

Bästa tik

1. BIM Ch Line Sam Amazing Hug, BLT, äg Tord Lundborg Zaar
2. Ch Wavecatcher Euphoric Bubbles, BLR, äg Anne Gunnarsson
3. Ch Wavecatcher Summertime Bluepearl, BLR, äg Anne Gunnarsson
4. Cert Line Sam XLNT Made for Us, R, äg Gunnel Bondesson

BIR Valp: Perchwater Happy Queen, BLR, äg Frida Ankersson
BIR junior Line Sam XLNT Made for Us, R, äg Gunnel Bondesson
BIR Veteran BIS4 veteran: Ch Wavecatcher Summertime Bluepearl, BLR, äg Anne Gunnarsson
BIR Uppfödargrupp, BIS3: Anne Gunnarsson, Wavecatcher

SKK Visby 2018-08-25
Domare: Mia Sandgren
Bästa hane

1. BIM Cockerlykke Here Comes Trouble

Bästa tik

1. BIR  C.I.E Nord UCH NordJV-15 NordV-15 Alpensieger-18 Ortenau-Sieger-18 Art-Wave’s Madame Muffins, ägare Jens Karlsson

SKK Eskilstuna 2018-08-19
Domare: Yvonne Larsson
Bästa hane

1. BIM Art-Wave’s Croque Monsieur

Bästa tik

1. BIR  SEU(u)CH NOUCH DKUCH NORDUCH Wavecatcher Euphoric Bubbles

SKK Norrköping 2018-08-18
Domare Jessie Borregaard Jensen, Danmark

 

Bästa hane

1. BIM SEU(u)CH NOUCH DKUCH NORDUCH NORDIC CH Wavecatcher Divine Delight, äg Anne Gunnarsson
2. Cert Championat Coxica’s Patience Of An Angel, BLR, äg Annika Modigh
3.reserv CERT Line Sam Gaze For Hugs, ST, äg Tord Lundborg Zaar
4. Art-Wave’s Croque Monsieur, BLR, äg Jens Karlsson

Bästa tik

1. BIR  C.I.E Nord UCH NordJV-15 NordV-15 Alpensieger-18 Ortenau-Sieger-18 Art-Wave’s Madame Muffins, ägare Jens Karlsson
2. CH Wavecatcher Summertime Bluepearl,, BLR, äg Anne Gunnarsson
3. Ch Line Sam Amazing Hug, ST, äg Tord Lundborg Zaar
4. Cert Wavecatcher Notable Daiquiri, BLR, äg Anne Gunnarsson

BIR valp BIS4 Line Sam Glimmering Look, S, äg Tord Lundborg Zaar

SKK Ronneby Nationell 2018-08-12
Domare Lars Widén Sverige
3 valpar, 26 hanar + 35 tikar

 

Bästa hane

1. BIR BIG BIS-4 CERT Oakbeach Faithful As A Dragonheart, BLR, äg Maria Ekstrand
2. Ch Oakbeach Make Hearts Go Bom-Bom, BLR, äg Maria Ekstrand
3. Ch Backhills Living The Dream, BLR, äg Anette Wester
4. (osäker) r-cert Hitch-Cock’s Devils Helmet, BLR, äg Henrik Larsen

Bästa tik

1. BIM CERT CHAMPIONAT Skumparps Make Me Believe Again, S, äg Helena Hansson & Robert Klein
2. r-cert Wavecatcher Notable Daiquiri, BLR, äg Åsa Bengtsson
3. Jaktkamrats Kuta, BLR, äg Anna-Karin Olsson
4. Ch Retzina’s Freeze Dance, BLR, Hege Sohlberg

BIR Valp: Wavecatcher Stole The Show, BLR, äg Marika Johansson
BIS-1 BIR Veteran: Ch Oakbeach It´s Easy To Remember, äg Maria Ekstrand
BIR Avelsgrupp: Oakbeach Dream’s Come True, äg Maria Ekstrand
BIR Uppfödargrupp: Anne Gunnarsson, Wavecatcher

SKK Askersund 2018-08-11 augusti 2018
Domare: Åsa Fröding, Sverige

 

Bästa hane

1. BIR Ch Merry Cocktails Xenon, äg Sandra Svensson
2. 
Cert SEJV-17 Perchwater Follow Your Dream, äg Madeleine Ivarsson
3. Ch Line Sam Xellent Taste, äg Tord Lundborg Zaar
4. Cockernest Beautiful Dream, äg Katarina Rodell & Pernilla Blesin

Bästa tik

1. BIM Ch Line Sam Amazing Hug, äg Tord Lundborg Zaar
2. Cert, Allert’s Only One Winner, Äg Anna Svensson
3. r-cert Merry Cocktails Queeny, Sandra Svensson
4. Coxica’s Touched By an Angel, äg Annica Modig

 Bästa valp Winline Lacoste Magnetic, äg Petra Funke

SKK Märsta 2018-08-04
Domare Jens Karlsson
Antal: 12

 

Bästa hane
1 BIM CACIB Cert Championat Westdreams First Design, äg Angelica Nilsson Mansfield
2 Ch Backhills Living The Dream, äg Anette Westher
3 r-cert Napoleon of Merrily, äg Karoline Djerf & Monica Forsander
Bästa tik
1 BIR CACIB Ch Manaca´s Like It Or Not, äg Monica Forsander
2 cert Happy Companjon´s Fine Design, äg  Leena Salin
3 r-cert Twinkle Must Be Me, äg ?
4 Ch Occis Just For You, äg Catharina Öberg Fredriksson
SKK Svenstavik Nordic Dogshow 2018-08-03
Domare Jan Roger Sauge, Norge

Bästa hane
BIR, Cert, Nordic cert BIG-2 Paisley´s For Your Eyes Only, äg Ann-Christin Nyman
Bästa tik
BIM Cert Nordic cert Paisley´s Black Diamond, äg Ann-Christin Nyman
Cockerklubben Sydväst Landskrona 2018-07-29
Domare: Anette Erlandsson

2 valpar, 22 hanar + 31 tikar

Bästa hane

1 BIS-R Line Sam Gaze For Hugs äg Tord Lundborg Zaar
2 Ch Wavecatcher Divine Delight äg Anne Gunnarsson
3 Ch Suncox Magic Boom Box äg Marina Aspelin
4 Ch Backhills Living The Dream äg Anette Westher

Bästa tik

1 BIS Ch Wavecather Euphoric Bubbles äg Anne Gunnarsson
2 Allert’s Rose Garden äg Marina Aspelin
3 Ch Line Sam Amazing Hug äg Tord Lundborg Zaar
4 Bright Dreams Go Girl äg Elin Hirvonen

BIS-valp 1 Bergkällans Starshine, äg Ingrid Svensson
BIS-valp 2 Perchwater Happy Heart, äg Martina Mårtensson
BIS-JUNIOR        Line Sam Gaze For Hugs, äg Tord Lundborg Zaar
BIS-R JUNIOR    Allert’s Rose Garden,  äg Marina Aspelin
BIS-UNGHUND      Art-Wave’s Croque Monsieur,  äg Jens Karlsson 
BIS-R UNGHUND  Wavecatcher Notable Daiquiri, äg Åsa Bengtsson/Anne Gunnarsson
BIS-VETERAN       Ch Manaca’s It’s In His Kiss,  äg Madeleine Ivarsson
BIS-R VETERAN   Ch Wavecatcher Summertime Bluepearl, äg Anne Gunnarsson 
BIS AVELSKLASS      Turtle Dove’s Glorious Gift, äg Helena Hansson/Robert Klein
BIS UPPFÖDARKLASS    Line Sam kennel, Tord Lundborg Zaar

SSRK Örnsköldsvik 2018-07-28
Domare: Attila Czegledi

Bästa hane
BIR cert Paisley´s For Your Eyes Only, äg Ann-Christin Nyman
2 bh CH Northworth Timberman, äg Ann Hallgren
3 bh R-cert Apelhöjdens Kisses Of Fire, äg Manuela Hartman Johansson
4 bh Geltman´s Spectre, äg Sofia Salomonsson
Bästa tik
BIM cert Paisley´s Black Diamond, äg Ann-Christin Nyman
2 bt R-cert Pancy´s True Match, äg Ann Hallgren
3 bt Paisley´s Just A Dream, äg Ann-Christin Nyman
4 bt Paisley´s Just My Kind, äg Nora Mårell
Bästa uppfödargrupp: kennel Paisley´s

 

SKK Nordisk Dog Show Västerås 2018-07-21
Domare: Elena Ruskovaara Finland

1 valp, 44 vuxna deltagare

Bästa hane
1. BIM, Nord cert, Cert Line Sam Gaze for Hugs, ST Äg Tord Lundborg Zaar
2. R-Nord cert Ch Northworth Timberman, S Äg Ann Hallgren
3. Ch Tiger of Sweden, R Äg Monica Forsander & Chatie Henriksson
4. SEJV-17 Perchwater Follow Your Dream, BLR Äg Madeleine Ivarssson

Bästa tik
1. BIR, Nord cert, Ch Manaca’s Like it or Not, R Äg Monica Forsander
2. R-Nord cert, Cert, Championat Manaca’s Hallelujah Moment, BLR Äg Monica Forsander
3. Ch Line Sam Amazing Hug, ST, Äg Tord Lundborg Zaar
4. R-cert Midway’s Ants In Your Pants, S Äg Chatie Henriksson

BIR-valp Waterbliss Angel Eyes, BLR, Äg Kerstin Lehto
Bästa veteran Ch Manaca’s Like It Or Not, R Äg Monica Forsander

 

SSRK Högbo 2018-07-15
Domare: Patric Ragnarsson

Bästa hane
BIR, Cert BIS-3 Paisley´s For Your Eyes Only, äg Ann-Christin Nyman
2 bh CH Westrigde Sweet´n Spicey, äg Monica Riscoll
3 bh Apelhöjdens Kisses Of Fire, äg Manuela Hartman Johansson
4 bh CH Manaca´s Tiger Of Sweden, äg Monica Forsander, Chatarina Henriksson

Bästa tik
BIM CH Occis Just For You, äg Chatarina Fredriksson
2 bt CH Manaca´s Like It Or Not, äg Monica Forsander
3 bt  Cert Cocker´n Pals Endless Summer, äg Ylva Rife
4 bt R-cert Paisley´s Black Diamond, äg Ann-Christin Nyman

SSRK Sunne 2018-07-07
Domare: Lars Widén, Sverige

3 valpar, 9 hanar + 13 tikar deltagare

Bästa hane
1. BIR, Ch. Barecho Flower Power, BLR Äg Lotta Frankesjö
2. Cert Merry Cocktails Savoury, BT Äg Inger Ivarsson
3. Ch Haradwater Solar Eclipse, ORR Äg Susanne Berggren
4. Ch Enchanting Cocker’s Spicey Kapris, BLR Äg Victoria Löf
Opl R-cert Line Sam Gaze for Hugs, ST Äg Tord Lundborg Zaar

Bästa tik
1. BIM, Cert, Champion Allert’s Number One, BLR Äg Theres Johansson
2. R-cert, Line Sam Xlusive Design, S Äg Tord Lundborg Zaar
3. Wavecatcher Rock Til You’Ll Drop, BLR Äg Susanne Melander
4. Flashdance You Are My Sunshine, ORR Äg Susanne Berggren

BIR-valp 1, BIS valp Line Sam Glimmering Look, S Äg Tord Lundborg Zaar
BIR-valp 2 Waterbliss Angel Eyes, BLR, Äg Kerstin Lehto
Bästa junior Line Sam Gaze for Hugs, ST Äg Tord Lundborg Zaar

SKK Tvååker 2018-07-07
Domare: Nicklas Eriksson

Bästa hane
1. BIM cert  Art-Wave’s Croque Monsieur, ägare Jens Karlsson

Bästa tik
1.BIR Ch Art-Wave’s Madame Muffins, ägare Jens Karlsson

SKK Nordisk Dog Show Tvååker 2018-07-06
Domare: David Shields, UK

1 valp, 15 hanar + 31 tikar

Bästa hane
1. BIM Nord cert Ch Backhills Living The Dream, BLR, äg Anette Wester
2. cert R-Nord cert Westdreams First Design, BLR, äg Angelica Nilsson Mansfield
3. R-cert Backhills James Dean, BLR, äg Karin Staaf
4. Art-Wave’s Bakerman, BLR, äg Lena Sundström

Bästa tik
1.BIR BIS-veteran Nord cert Ch Wavecatcher Summertime Bluepearl, BLR, äg Anne Gunnarsson
2. R-Nord cert Ch Line Sam Amazing Hug, ST, äg Tord Lundborg Zaar
3. cert Cassom Rosabella, ORR, äg Theres och Börje Johansson
4. R-cert Westdreams First In Line, BLR, äg Angelica Nilsson Mansfield

BIR-valp Strawberry Line’s Taste Of O’Boy, BR, äg Rosa Garthe

SKK Borås 180701
Domare: Patricia Keenan, USA

 

Bästa hane
1. BIM Ch Tiger of Sweden
, äg Monica Forsander & Chatie Henriksson
2. Cert Napoleon of Merrily
, äg Monica Forsander & Karoline Djerf
3. res-cert Coxica’s Patience of An Angel
4. SE JV-17 Perchwater Follow Your Dream

Bästa tik
1. BIR Cert Championat Manaca’s Goes To Show
, äg Monica Forsander
2. res-certMidway’s Square Deal
, äg Monica Forsander & Chatie Henriksson

3. Manaca’s Double Dreams, äg Sandra Svensson
4. Ch Manaca’s Like It Or Not, äg Monica Forsander
BIR veteran & BIS-3 Ch Manaca’s Like It Or Not, äg Monica Forsander
BIR uppfödargrupp, Manaca’s – Monica Forsander
BIR & BIS avelsgrupp Ch Manaca’s Ideas For Life, äg Monica Forsander
SKK Alfta 180630
Domare: Eva Liljekvist Borg

 
Bästa hane
BIR CH Haradwater Solar Eclipse Äg: Susanne Berggren
2 BH Cert Tozzi Ekstra News Äg: Helen Kihlström
inga fler ck
 
Bästa tik
BIM, cert Tozzi Forget Me Not Äg: Helen Kihlström
2 BT R-Cert Flashdance You Are My Sunshine Äg: Susanne Berggren
3 BT Woodmore´s Cheri Äg: Marie Edin
4 BT Flashdance Twist And Shout Äg: Agneta Wiberg 
SSRK Gränna 180617
Domare: ?

Bästa hane
1. BIM Ch Backhills Living The Dream
2. Cert Championat SE JV-16 Backhills James Dean
3. R-cert Cockernest Beautiful Dream
4. SE JV-17 Perchwater Follow Your Dream

Bästa tik
1. BIR Cert Championat Travis Wood Spirit
2. Ch Westridge Cherish The Day
3. Wavecatcher Rock Til You´Ll Drop

Vännäs 2018-06-17
Domare: Eva Nielsen

Bästa hane
BIR cert
 Paisley´s For Your Eyes Only, äg Ann-Christin Nyman

Bästa tik
BIM cert
 Paisley´s Just A Dream, äg Ann-Christin Nyman
Inga fler ck

Leksand 2018-06-09
Domare: Saija Juutilainen

Bästa hane
1. BIM Cert Lahdoeline Spotted Spot ägare Anna Låhdö
2. CH Haradwater Solar Eclipse ägare Susanne Berggren
Inga fler ck

Bästa tik
1. BIR CH A`Special Sweet Chutney äg Catharina Öberg Fredriksson
2. CH Occis Just For You äg Catharina Öberg Fredriksson
3. Cert Championat Manacas Apple Pie Order äg Anna Löwegren
4. Cocker’n Pals Talking To You äg Ylva Rifve

BIR-valp Hp Lahdoeline The Affair

SKK Vänersborg 2018-06-10
Domare:

Bästa hane
1. BIM NORDIC CERT Ch. Manaca’s It’s In His Kiss ägare Madeleine Ivarsson
2. RESERV NORDIC CERT Ch. Wavecatcher Magic Everdream, ägare Frida Ankerson
3. Ch. Wavecatcher Divine Delight, ägare Anne Gunnarsson
4. Ch. Line Sam Exellent Taste, ägare Tord Lundborg Zaar

Bästa tik
1. BIR, CERT, NORDIC CERT Allert’s Only One Winner , ägare Anna Svensson
2. RESERV NORDIC CERT Ch. Wavecatcher Euphoric Bubbles , ägare Anne Gunnarsson
3. Cassom Rosabella, ägare Theres Johansson
4. Perchwater Queen of Dreams, ägare Frida Ankerson

BIR-veteran Ch. Manaca’s It’s In His Kiss ägare Madeleine Ivarsson

SSRK Västernorrland 2018-06-03
Domare Anneli Karlsson

Bästa hane
1. BIM CERT BIM/BIS-4 Paisley´s For Your Eyes Only, äg Ann-Christin Nyman
Inga fler ck

Bästa tik
1. BIR CERT BIS4 Dragongårdens Crazy In Love, äg Linnea Rosborg
2. R-CERT Paisley´s Just A Dream, äg Ann-Christin Nyman
Inga fler ck

BIR valp I Bright Morning´s Lara Croft, äg Christina Eriksson
BIR valp II BIS valp Paisley´s Handsome Brad, äg Ann-Christin Nyman

SKK Norrköping 2018-06-02
Domare:Torbjörn Skaar, Sverige
23 deltagande vuxna

Bästa hane
BIR Ch Line Sam Xellent Taste Äg Tord Lundborg Zaar
CERT Pearchwater Follow Your Dream Äg Madeleine Ivarsson
3 Ch Backhills Living The Dream Äg Anette Westher
4 Ch Merry Cocktails Xenon Äg Sandra Svensson
Reservcert Line Sam Gaze for Hugs Äg Tord Lundborg Zaar

Bästa tik
BIM Cert Championat Line Sam Amazing Hug Tord Lundborg Zaar
Reservcert Manaca’s Double Dreams Äg Sandra Svensson
3 Gladtrick’s Flippan Äg Gunnel Pettersson
4 Line Sam Anniversary Hug Äg Pernilla Blesin

BIR valp Waterbliss Angel Eye Äg Kerstin Lehto
Bästa Veteran Manaca’s It’s in his Kiss Äg Madeleine Ivarsson
Bästa uppfödargrupp BIS-4 Line Sam, Tord Lundborg Zaar

SSRK södra Hasslarp 2018-05-27 Söndag
Domare: Bertil Lundgren
Hanar: 12 Tikar: 13

Bästa Hane
1. BIR CERT Paisley’s For Your Eyes Only, äg Ann-Christin Nyman
2. R-CERT Wavecatcher Ready To Rock, äg Anne Gunnarsson
3. CH Wavecatcher Divine Deligth, äg Anne Gunnarsson
4. CH Allert’s Emabla Evert, äg Lilian Jonsson

Bästa Tik
1. BIM CH Wavecatcher Euphoric Bubbles, äg Anne Gunnarsson
2. CH Wavecatcher Miss Vera Wang, äg Åsa Bengtsson
3. CERT Skumparps Make Me Believe Again, äg Helena Hansson & Robert Klein
4. R-CERT Perchwater Queen of Dreams, äg Frida Ankerson

BIR VALP I: BIS 2 Perchwater Happy Queen, äg Frida Ankerson
BIR VALP II: Allert’s Snow Man, äg Caroline Andren
BIR JUN/UNGH: Paisley’s For Your Eyes Only, äg Ann-Christin Nyman
BIR VET: BIS-3 CH Allert’s Emabla Evert, äg Lilian Jonsson
BIR UPPF: Anne Gunnarsson Wavecatcher

SSRK södra Hasslarp 2018-05-26 Lördag
Domare: Ann Carlström
Hanar: 14 Tikar: 15

Bästa Hane
1. BIR CERT CHAMPIONAT Wavecatcher Divine Deligth, äg Anne Gunnarsson
2. CH Line Sam Xellent Taste, äg Tord Lundborg Zaar
3. CH Backhills Living the Dream, äg Anette Wester
4. R-CERT Skumparps Lookin For Me, äg Helena Hansson & Robert Klein

Bästa Tik
1. BIM CERT Perchwater Queen of Dreams, äg Frida Ankerson
2. R-CERT Line Sam Amasing Hug, äg Tord Lundborg Zaar
3. CH Wavecatcher Euphoric Bubbles, äg Anne Gunnarsson
4. Allerts Number One, äg Theres Johansson

BIR VALP I: BIS Perchwater Happy Queen, äg Frida Ankerson
BIR VALP II: Paisley’s Eternal Flame, äg Mona-Lisa Liljenberg
BIR JUN/UNGH: BIS-2 Perchwater Queen of Dreams, äg Frida Ankerson
BIR VET: BIS-2 CH Line Sam Such Fun, äg Camilla Benon
BIR UPPF: BIS Anne Gunnarsson Wavecatcher

SKK Nordic Dog Show Gimo 180526
Domare: Svein Bjarne Helgesen
12 hanar, 15 tikar

Bästa Hane

  1. BIM NORDIC CERT Ch Westridge Sweet’n Spicey äg: Monica Riscoll
  2. CERT R-NORDIC CERT Joinmi Red and Handsome äg: Susanne Berglund
  3. R-CERT Manaca’s Jump They Say äg: Eva George Blom
  4. Cockernest Cactus äg: Pernilla Blesin & Katarina Rondell

Bästa Tik

  1. BIR CERT NORDIC CERT Dragongårdens Crazy In Love äg: Linnea Rosborg
  2. R-NORDIC CERT Ch Joinmi Pretty and Proud äg: Birgitta Mikaelsson
  3. R-CERT Goldentassen’s Destiny äg: Susanne Zethraeus
  4. Ch Line Sam Absolute Silk äg: Pernilla Blesin
Östersund 2018-05-20
Domare: Lundqvist Caroline
3 (hanar) + 6 (tikar)

Bästa hane
1. BIM CH Häljans Neil Dudgeon, Jane Jarefors
2. CERT CHAMPIONAT CH Enchanting Cocker’s Spicey Kapris, Viktoria Löf
Inga fler ck

Bästa tik
1. BIR CERT Dark Wing’s Midsummer Night’s Dream, Maria Larsson
2. R-CERT Sjösvängens Måntroll, Maria Larsson
3. Enchanting Cocker’s Dream Come True, Viktoria Löf
4. CH Art-Wave’s Mud Stuffing, Jane Jarefors

BIR BIS-4 Veteran Sjösvängens Måntroll, Maria Larsson

Uppland Cocker Show 2018-05-20
Domare: Roxana Opris.
5 valpar, 12 hanar & 18 tikar

BIS Northworth November Rain äg: Maria Lindberg & Ann Hallgren
BIS–R Ch Northworth Timberman äg: Ann Hallgren

Bästa Hane
1. BIM Ch Northworth Timberman äg: Ann Hallgren
2. Napolenon Of Merrily äg: Karoline Djerf & Monica Forsander
3. Paisley’s For Tour Eyes Only äg: Ann-Christin & Lasse Nyman
4. Ch Westridge Sweet’n Spicey äg: Monica Riscoll

Bästa Tik
1. BIR Northworth November Rain äg: Maria Lindberg & Ann Hallgren
2. Ch Manaca’s Like It Or Not äg: Monica Forsander
3. Paisley’s Black Diamond äg: Ann-Christin & Lasse Nyman
4. Ch Joinmi Pretty and Proud äg: Birgitta Mikaelsson

Bästa valp
BIS New Sensation Apelhöjdens by Khirphilei äg: Gunilla Eriksson
BIS–R Paisley’s Handsome Brad äg: Ann-Christin & Lasse Nyman

Bästa Junior
BIS Napolenon Of Merrily äg: Karoline Djerf & Monica Forsander
BIS–R Linqua’s Ramble Tamble äg: Eva Annerklev

Bästa Unghund
BIS Northworth November Rain äg: Maria Lindberg & Ann Hallgren
BIS–R Paisley’s For Tour Eyes Only äg: Ann-Christin & Lasse Nyman
Bästa veteran
BIS Ch Manaca’s Like It Or Not äg: Monica Forsander
BIS–R Ch Westridge Sweet’n Spicey äg: Monica Riscoll
BIS Avelsklass: Kennel Westridge, Monica Riscoll

SSRK Clubshow Ulriksdal 2018-05-19
Domare: Yvonne Knapper-Weijland

Bästa hane
1. BIM, CERT, Manaca’s Jump They Say, äg: Eva Blom
2. R-CERT, Cocker’N Pals In the Summertime, äg: Suzann Ackesten  Köping
Inga fler CK.

Bästa tik
1. BIR & BIS-2, CH WW Manaca’s Like It Or Not, äg: Monica Forsander
2. CERT, CHAMPIONAT, Honeywater’s Clean Sweep
3. R-CERT, Manaca’s Hallelujah Moment, äg: Monica Forsander
4: Twinkle Must Be Me, äg: Per Aschan

BIR valp I & BIS-2, Manaca’s Rumour Has It, äg: Monica Forsander
BIR valp II & BIS-4, Napoleon of Merrily, äg: Monica Forsander & Karoline Djerf
BIR junior, Twinkle Must Be Me, äg: Per Aschan
BIR veteran & BIS-2, Ch Manaca’s Like It Or Not, äg: Monica Forsander

Skellefteå 2018-05-19
Domare Kurt Nilsson

Bästa tik
1. BIR Ch LA SCALE HISTORY MAKER äg Ulla-Stina Eriksson
inga fler ck

Bästa hane
1. BIM CERT CHAMPIONAT USEMADE SECRET KISSES äg Ulla-Stina Eriksson
inga fler ck

Hässleholm 2018-05-20
Domare:

Bästa hane
BIM CERT NORDIC CERT All Forces Gonna Getcha Good (Danmark)
2 R-CERT R-NORDIC CERT Wavecatcher Divine Delight
3 Skumparps Lookin For Me
4 Line Sam Xellent Taste

Bästa tik
BIR NORDIC CERT Ch Wavecatcher Euphoric Bubbles
2 R-NORD CERT Ch Wavecatcher Miss Vera Wang
CERT Allert’s Next Top Model
4 R-CERT Jaktkamrats Kuta

Bir junior Wavecatcher Notable Daiquiri (juniorcert)
Bim Wavecatcher Ready To Rock (juniorcert)

Bästa valp Allert’s Snow Man
BIR junior Wavecatcher Notable Daiquiri (juniorcert)
BIM junior Wavecatcher Ready To Rock (juniorcert)
BIR veteran BIS-3 Ch Line Sam Such Fun Äg Camilla Benon
Bästa uppfödargrupp BIS-3 Wavecatcher

Nödinge Västra Cockerklubben 2018-05-13 
Domare Tord Lundborg Zaar,
6 hanar + 10 tikar + 1 valp

Bästa Hane
1. BIS-R SE U(U) CH NO UCH SEVCH Allert´s Grace Land. Ägare Anette Ribba Blixt
2. NORDJW-16 DKJW-16 NOJW-16 SE (U) UCH DKUCH Midnight Train´s Bon Jovi. Ägare: Frida Ankersson
3. Wavecatcher Divine Daylight. Ägare: Jenny Mattsson
4. Perchwater Sweet´N`Salty. Ägare: Frida Ankersson

Bästa Tik
1. BIS Perchwater Queen Of Dreams. Ägare: Frida Ankersson
2. Wavecatcher Divine Diamond. Ägare: Jennie Jedenberg
3. Cocker´n Pals Summer Of Love. Ägare: Elisabeth Hammarlund
4. Bergkällans Indios Ceyenne. Ägare: Ingrid Svensson

Bästa Valp klass 2:
BIS Westerner Be Delicious. Ägare Petra Floryd

Bästa Junior:
BIS Cocker´n Pals SummerOf Love. Ägare: Elisabeth Hammarlund
BIS-R Perchwater Sweet `N`Salty. Ägare: Frida Ankersson

Bästa Unghund:
BIS Perchwater Queen Of Dreams. Ägare: Frida Ankersson

Bästa Veteran:
Bergkällans Indios Cheyenne. Ägare Ingrid Svensson

Lidköping Nat + NORDIC 2018-05-12
Domare: Ann-Christin Johansson

Bästa hane
1. BIM, NORDIC CERT, Ch Midnight Train’s Bon Jovi, äg: Frida Ankersson
2. R-NORDIC CERT, Line Sam Xellent Taste, äg: Tord Lundborg
3. CERT, Retzina’s Shining Armor, äg: Inger Ivarsson
4. Ch Manaca’s Tiger of Sweden, äg: Monica Forsander & Chatarina Henriksson

Bästa tik
1. BIR, CERT, NORDIC CERT, Manaca’s Hallelujah Moment, äg: Monica Forsander
2. R-NORDIC CERT, Line Sam Such Fun, äg: Camilla Benon
3. Ch Manaca’s Like It Or Not, äg: Monica Forsander
4. R-CERT, Line Sam Amazing Hug, äg: Tord Lundborg

BIR valp: Manaca’s Got Stamina, äg: Monica Forsander
BIR veteran & BIS-2, Ch Line Sam Such Fun, äg Camilla Benon
BIR uppfödare, kennel Manaca’s, Monica Forsander

Gotland SSRK 2018-05-06
domare: Petra Junehall

Bästa hane
1. BIM & BIM/BIS, Manaca’s Tiger of Sweden, äg: Monica Forsander & Chatarina Henriksson
2. CERT, Manaca’s Jump They Say, äg: Eva Blom
Inga fler CK

Bästa tik
1. BIR & BIS, CH WW Manaca’s Like It Or Not, äg: Monica Forsander
2. CERT, CHAMPIONAT, Manaca’s Makes People Talk, äg: Karoline Djerf
3. R-CERT, Midway’s Ants In Your Pants, äg: äg: Chatarina Henriksson
4: Midway’s Square Deal, äg: Monica Forsander & Chatarina Henriksson

BIR valp II & BIS-2, Napoleon of Merrily, äg: Monica Forsander & Karoline Djerf
BIR veteran & BIS, Ch Manaca’s Like It Or Not, äg: Monica Forsander
BIR uppfödare & BIS, kennel Manaca’s, äg: Monica Forsander

Gotland SSRK 2018-05-05
domare: Hans Rosenberg

Bästa hane
1. BIM & BIM/BIS-3, CERT, CHAMPIONAT, Manaca’s Tiger of Sweden, äg: Monica Forsander & Chatarina Henriksson
Inga fler CK…

Bästa tik
1. BIR & BIS-2, CH WW Manaca’s Like It Or Not, äg: Monica Forsander
2. CERT, Manaca’s Makes People Talk, äg: Karoline Djerf
3. R-CERT, Merry Cocktail’s Scarlet, äg: Carina Ohlander
4: Manaca’s Goes To Show, äg: Monica Forsander

BIR valp II & BIS-4, Napoleon of Merrily, äg: Monica Forsander & Karoline Djerf
BIR veteran & BIS, Ch Manaca’s Like It Or Not, äg: Monica Forsander
BIR uppfödare & BIS, kennel Manaca’s, äg: Monica Forsander

Västerås Nat 2018-04-19
Domare: Sara Nordin

Bästa hane
1. BIM, CERT, CHAMPIONAT, Ch Manaca’s High Five, äg: Eva-Lill Sjöberg
2. R-CERT, Art-Wave’s Croque Monsieur, äg: Jens Karlsson
3. Barecho Flower Power, äg: Lotta & Stina Frankesjö
4. Backhill’s Living the Dream, äg: Anette Westher

Bästa tik
1. BIR & BIG, Ch Art-Wave´s Madame Muffins, äg: Jens Karlsson
2. Ch Line Sam Such Fun, äg: Camilla Benon
3. CERT, Manaca’s Hallelujah Moment, äg: Monica Forsander
4. R-CERT, Line Sam Amazing Hug, äg: Tord Lundborg

BIR uppfödare, Kennel Manaca’s, Monica Forsander

Forshaga SSRK 2018-04-21
Domare: Dan Ericsson

Bästa hane
1 Bh BIM BIM_BIS3 Ch Line Sam Xellent Taste äg Tord Lundborg Zaar
2 Bh Cert Lahdoeline Spotted Spot äg Anna Låhdö
3 Bh CH Haradwater Solar Eclipse äg Susanne Berggren
Inga fler CK

Bästa tik
1 Bt BIR Ch Occis Just for You äg Catharina Öberg-Fredriksson
2 Bt CH Line Sam Such Fun äg Camilla Benon
3 Bt Cert Line Sam Amazing Hug äg Tord Lundborg Zaar
4 Bt Ch A Special One Sweet Chutney äg Catharina Öberg-Fredriksson
Oplacerad, reservcert Allerts Number One äg Terese och Börje Johansson

Bästa valp 1, BIS3 valp Waterbliss Angel Eyes äg Kerstin Lehto
Bästa junior, BIS3 junior Wavecatcher Rock Til You’Ll Drop äg Susanne Melander
Bästa veteran, BIS veteran CH Line Sam Such Fun äg Camilla Benon

Piteå 2018-04-14 
Domare Johan Andersson

Bästa hane
BIR Cert BIS-3
 Paisley´s For Your Eyes Only, äg Ann-Christin Nyman
2 bh R-cert Lingonberry´s Flaming Star, äg Merja Talman
3 bh CH Backhills Fit As A Fiddle, äg Merja Talman
4 bh CH La Scale History Maker, äg Ulla-Stina Eriksson

Bästa tik
BIM Cert
 CH Silessia´s Almond, äg Miia Tuuttila
2 bt R-cert Paisley´s Black Diamond, äg Ann-Christin Nyman
3 bt Ch Debbie´s Lucky Sasette, äg Satu Kamunen
inga fler ck

BIR valp 1 Goldbird´s True Frienship, äg Merja Talman
BIR valp 2 BIS Usemade Belive In Spirits, äg Lena Hägglund

Sundsvall SKK 2018-04-07
Domare Zorica Blomqvist

Bästa hane
1 Bh BIR CH Haradwater Solar Eclipse äg Susanne Berggren
2 Bh Paisleys For Your Eyes Only Cert äg Ann Christin Nyman
3 Bh BIR vet CH Ozzie Black Petrs äg: Ann Christin Nyman
4 Bh Lahdoeline Spotted Spot R-cert äg Anna Låhdö

Bästa tik
1 Bt BIM Tans & Tins Peggy Sue Cert äg Stina Yron Lund
2 Bt CH Zahircocker Dream Team Ginger Ale äg Madelené Ljungkvist
3 Bt Paisley’s Black Diamond R-cert äg Ann Christin Nyman
4 Bt Tans & Tins Princess Pansy äg Stina Yron Lund

BIR valp Paisley’s Handsome Brad äg Ann Christin Nyman
BIR vet CH Ozzie Black Petrs äg: Ann Christin Nyman

Kungsbacka 2018-04-07
Domare: Annelie Karlsson

Bästa hane
1 Bh BIM Ch Line Sam Xellent Taste äg: Tord Lundborg Zaar
2 bh Cert Art-Wave’s Croque Monsieur äg:Jens Karlsson
3 bh Ch Backhills Living The Dream äg: Anette Wester Nyman
4 bh Ch Allert’s Grace Land äg:
R-cert Wavecather Divine Delight äg Anne Gunnarsson

Bästa tik
1 Bt BIR BIS-2 Ch Art-Wave’s Madame Muffins äg Jens Karlsson
2 Bt Cert Cockmix Save Me äg: Agnetha Franzén
3 Bt Ch Wavecather Euphoric Bubbles äg: Anne Gunnarsson
4 Bt Ch Line Sam Such Fun, BIR-BIS Veteran äg: Camilla Benon
R-cert Perchwater Queen Of Dreams äg: Frida Ankersson

BIR-valp I Strawberry Line’s Taste Of O’boy äg: Rosa Garpe
BIR-valp II BIS-3 Perchwater Sweet’N’Salty äg: Frida Ankersson
BIR-uppfödare Wavecather äg: Anne Gunnarsson

Malmö 2018-04-01
Domare: WALSH STEPHANIE
25 (hanar) + 40 (tikar)

Bästa hane
BIM CERT CHAMPIONAT Backhills Living The Dream
R-CERT Wavecatcher Ready To Rock
R-CACIB Oakbeach Make Harrys Go Bom-Bom
4 Oakbeach It’s Easy To Remember Bim veteran

Bästa tik
BIR CACIB Ch Wavecatcher Euphoric Bubbles
CERT R-CACIB Manaca’s Milk Of The Poppy
R-CERT Wavecatcher Rock Til You’ll Drop
4 Oakbeach Dream’s Come True

BIR BIS-2 valp Oakbeach Follow Me To The Top
BIR veteran Oakbeach Dream’s Come True
BIR BIS-2 Uppfödargrupp: Wavecatcher
BIR BIS Avel: Wavecatcher Magic Euphoria

Högbo SSRK 2018-03-25
Domare Therese Johansson
7 (hanar) + 14 (tikar)

Bästa hane
BIR Ch Ozzie Black Petrs, ägare Ann Christin Nyman
2bh Ch Haradwater Solar Eclipse, äg Susanne Berggren
3 bh Ch Westridge Sweet´n Spicy, äg Monica Riscoll
4 bh Ch Barecho Flower Power, äg Lotta Franlesjö
Cert Championat Della Fiuma Hot Stuff, äg Monica Riscoll
R-cert Highlighters Worth The Wait, äg Madeleine Ljungkvist

Bästa tik
BIM Cert Paisley´s Black Diamond, äg Ann Christin Nyman
2 bt R-cert Manaca´s Halleluja Moment, äg Monica Forsander
3 bt Flashdance You Are My Sunshine, äg Susanne Berggren
4 bt Ch Art-Wave´s Happy Anniversery, äg Magdalena Hallström

BIR valp I Manaca´s Got Stamina, äg Monica Forsander
BIR valp II Wavecatcher Rock Till You’ll Rock, äg Susanne Melander och Anne Gunnarsson
BIR veteran BIS-4 BIS veteran Ch Ozzie Black Petrs, ägare Ann Christin Nyman
BIM veteran Ch Art-Wave´s Happy Anniversery, äg Magdalena Hallström

SSRK Moheda 18-03-04
Domare Gudrun Brunnström
34 deltagande

Bästa hane
1. BIM Ch Line Sam Xellent Taste äg: Tord Lundborg Zaar
2. Cert Backhills Backhills Living the Dream, ägare Anette Wester
3. Reserv CERT Wavecather Devine Delight äg: Anne Gunnarsson
4. Backhills James Dean äg: Karin och Britt-Marie Staaf

Bästa tik
1. BIR BIS-3 Ch Wavecather Euphoric Bubbles äg: Anne Gunnarsson
2. Ch Wavecather Miss Vera Wang äg: Åsa Bengtsson
3. Travis Wood Spirit äg: Karin och Britt-Marie Staaf
4. Reserv CERT Occis We Pretend äg: Brita Dafgård

Veteran BIR BIS-2 Ch Line Sam Such Fun äg: Camilla Benon
Valp 1 BIR BIS-2 Allerts Snow Man äg: Carolne Andrén
Valp 2 BIR BIS Wavecather Ready to Rock äg: Anne Gunnarsson
Uppfödargrupp BIR BIS Wavecather äg: Anne Gunnarsson

Kumla 2018-01-20
Domare SAUGE JAN ROGER
17 (hanar) + 23 (tikar)

Bästa hane
1. BIR BIS-2 Ch Line Sam Xellent Taste äg: Tord Lundborg Zaar
2. Ch Merry Cocktails Xenon äg: Sandra Svensson
3. CERT Championat Midnight Train’s Bon Jovi äg: Frida Ankersson
4. R-CERT Paisley’s Four Your Eyes Only äg: Ann-Christine Nyman

Bästa tik
1. BIM BIM/BIS-3 Ch Westridge Cherise the Day äg: Leni Meurling
2. CERT CHAMPIONAT Ch Trismatos Brienne of Tarth äg: Trine Svartås, Norge
3. Ch Line Sam Such Fun äg: Camilla Benon
4. ReservCERT Line Sam Xlusive Design äg: Tord Lundborg Zaar

Veteran BIR BIS-3 Ch Westridge Sweet´n Spicey äg: Monica Riscoll
Valp 1 BIR BIS-3 Perchwater Sweet ‘n Salty äg: Frida Ankersson
Valp 2 BIR BIS-3 Cocker ‘n Pals Endless Summer äg: Ylwa Rifve
Avelsgrupp BIR BIS Ch Westridge Sweet´n Spicey äg: Monica Riscoll
Uppfödargrupp BIR BIS-2 Line Sam, Tord Lundborg Zaar

Göteborg INT 2018-01-05
Domare PAULSEN VIBEKE
11 (hanar) + 20 (tikar)

Bästa hane
1. BIM CERT Backhills Living The Dream Wester Anette
2. R-CERT Art-Wave’s Croque Monsieur 
3. Allert’s Grace Land Blixt Ingvar
4.

Bästa tik
1. BIR CACIB Wavecatcher Miss Vera Wang Bengtsson Åsa
2. CERT Wavecatcher Notable Daiquiri Gunnarsson Anne
3. R-CERT R-CACIB Occis We Pretend Dafgård Britta
4. Art-Wave’s Madame Muffins Karlsson Jens

GÖTEBORG 2018-01-04
Domare:

Bästa hane
1. BIM, CERT, NORDIC Backhills Living The Dream
2. R-CERT, R-NORDIC Midnight Train’s Bon Jovi
3. Westdreams First Design
4 Ch Perchwater Like A Perfect Dream

Bästa tik
1. BIR, CERT, NORDIC Giggs Anniversary Gift
2. R-NORDIC Ch Oakbeach Isn’t She Lovely
3. R-CERT Puppy Dream’s Jane Cox
4. Suncox Dressed Up For Date

Pin It on Pinterest

Shares